...czyli RĘKO?TWORY bez granic, wolna twórczość wszelakiego rodzaju,dokonana nie tylko ręką, ale duszą i każdym zmysłem pozwalającym odbierać świat...PODKARPACKIE, bo każdy ma swoją Małą Ojczyznę z której wyruszamy w podróż życia, co nie oznacza, że nie chcemy poszerzać naszych horyzontów, wręcz przeciwnie nasza droga jest kręta i otwarta na wszystkie sfery, obszary, napotkane miejsca i ludzi...ZAPRASZAMY!

piątek, 24 lutego 2012

Pomnik Chrystusa Króla w Małej


"Przedwojenny monument stoi na jednym z malowniczych wzgórz otaczających Małą, wieś w powiecie ropczycko-sędziszowskim[...]Betonowo-ceglany Chrystus Król z Małej to monument niezwykły. Wznosi się na wysokość 17 metrów, rozpiętość ramion Chrystusa wynosi 8 metrów. 
 Autorem pomnika był rzeźbiarz Wojciech Aleksander Durek, pochodzący z Małej. Wysokiej klasy artysta, który kształcił się w Polsce i w Wiedniu[...]Rzeźbiarz pracował nad pomnikiem w latach 1935-36.
  Nie wiadomo, czy inspirował się Chrystusem z Rio de Janeiro, choć nie jest to wykluczone[...]Przypomina słynnego Chrystusa z Rio de Janeiro, jest jednak od tamtego znacznie mniejszy i o kilka lat młodszy. Ale jest na tyle duży, że wtajemniczeni zobaczą pomnik Chrystusa Króla z Małej już w Niedźwiadzie."

więcej o Artyście na podstronie: Na tropie Wielkich Twórców Podkarpacia