...czyli RĘKO?TWORY bez granic, wolna twórczość wszelakiego rodzaju,dokonana nie tylko ręką, ale duszą i każdym zmysłem pozwalającym odbierać świat...PODKARPACKIE, bo każdy ma swoją Małą Ojczyznę z której wyruszamy w podróż życia, co nie oznacza, że nie chcemy poszerzać naszych horyzontów, wręcz przeciwnie nasza droga jest kręta i otwarta na wszystkie sfery, obszary, napotkane miejsca i ludzi...ZAPRASZAMY!

środa, 2 maja 2012

Skąd się wzięły "Podkarpckie Rękotwory"?


   „Najbardziej twórczą ze wszystkich prac, jest praca nad sobą, która pozwala  odnajdywać urok młodości”,
                                   / Jan Paweł II/ 

 W odpowiedzi na pytania i zainteresowanie wielu osób, oraz instytucji początkami „Podkarpckich Rękotworów” oraz wyrażeniem chęci realizacji tej idei i przystąpienia do niej, postaram się skrótowo napisać na ten temat.
 Jak już wielokrotnie pisałam, rękodziełem zajmuję się całe swoje dorosłe życie, a więc „trochę” lat się uzbierało...Z racji uprawianego wcześniej zawodu nauczyciela pracowałam przez 23 lata z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
 Starałam się, wbrew wtedy ogólnie przyjętym stereotypom wymyślać i realizować nietypowe, innowacyjne formy zajęć. Organizowałam koła pracy twórczej: plastyczne, taneczne, teatralne, imprezy rodzinne, integracyjne, spotkania z ludźmi sztuki.
                 Moi podopieczni brali udział w licznych konkursach i przeglądach z niemałymi sukcesami, ale największą nagrodą dla nich i dla mnie była wspólna praca i zabawa.
                Zawsze starałam się sama dokształcać w różnych kierunkach, aby móc profesjonalnie prowadzić zajęcia z młodymi ludźmi. Ukończyłam w związku z tym liczne kursy i warsztaty, jestem w dalszym ciągu otwarta na dokształcanie się i rozwój osobisty.
 Ponieważ jestem człowiekiem poszukującym i twórczym, założyłam „Autorską Pracownię Unikatowego Rękodzieła” i staram się od tego czasu zajmować nią zawodowo. W swojej twórczości wykorzystuję materiały pozyskane z RECYKLINGU, stosując technikę recyclingart.  Zachęcam do tego samego innych i razem przyczyniamy się do ochrony środowiska, co jest moim głównym założeniem.
  Założeniem mojej działalności w pracowni oprócz tworzenia własnych wyrobów i utworzenia galerii, było poznawanie starych i nowych technik rękodzielniczych, prowadzenie warsztatów rękodzielniczych, organizacja wystaw uczestników, edukacja twórcza na różnym poziomie wiekowym.
 W chwili obecnej staram się w dalszym ciągu realizować te założenia dzięki pracy nad moim projektem „Podkarpckie Rękotwory”, który daje mi możliwość realizacji zadań z bardzo mi bliskiego zakresu jakim jest REGIONALIZM.
 „Podkarpackie Rękotwory” istnieją od sześciu lat, a zapoznawanie z nim środowiska twórczego było długie i żmudne, wiązało się z poszukiwaniami Twórców za pomocą różnych sposobów, podczas dalekich i długich wędrówek po Podkarpaciu, dzięki ogłoszeniom w prasie, dzięki spontanicznym, przypadkowym spotkaniom odpowiednich ludzi na swojej drodze i wreszcie dzięki tak popularnemu środkowi komunikowania się między sobą, jakim jest internet.
  Zupełnie niedawno powstał blog „Podkarpackich Rękotworów”, jako zalążek profesjonalnej strony, oraz grupa „Podkarpckie Rękotwory” na Facebooku.
 Projekt wzbudził duże zainteresowanie w środowisku rękodzielników i twórców, oraz ludzi sztuki z rejonu Podkarpacia, którzy z pasją i zaangażowaniem przystąpili do współpracy, a ostatnio do udziału w I Konkursie Rękodzieła „Podkarpackie Rękotwory”.
 Pod tym kątem wzięłam  udział w spotkaniu w Rzeszowie z grupą „Hand-Made-Rzeszów”, zorganizowanym przez jej Liderkę Monikę , które zaowocowało podjęciem inicjatywy i idei ”Podkarpackich Rękotworów” przez jej członków. Mam nadzieję, że zaowocuje również płodną współpracą, ponieważ to Wspaniali Twórcy z pasją i z niesamowitymi pomysłami . Na spotkaniu był również Lider grupy mieleckiej „Wujek Przyroda”, chętny do przystąpienia do projektu. 
Jeszcze raz GORĄCO DZIĘKUJĘ za wspaniałe spotkanie i przyjęcie moich pomysłów!
 Odzywają się też ludzie z innych stron Podkarpacia, nie zawsze mający kontakt z internetem, których ciągle poszukuję i zachęcam do współpracy i pokazania swoich Rękotworów. Bardzo się cieszę i jestem bardzo dumna z tego powodu. Mam wielką nadzieję, że zorganizujemy wspólnie WIELKĄ WYSTAWĘ RĘKODZIEŁA „Podkarpckie Rękotwory”, do czego serdecznie zachęcam!
 Zawsze i szczególnie podkreślam, że idea ma szerszy zasięg niż internetowa sieć( bo nie każdy ma do niego dostęp), że jest jak Matka Pajęczyca, troszkę w mojej osobie, która plecie swoją pajęczynę i chce połączyć tych najbardziej zagubionych, może zapomnianych gdzieś w tym naszym Podkarpaciu, chociaż GOŚCIE z innych stron Polski i Zagranicy mile widziani, jak np. obieżyświat  PAN „KORALIK”, mocno związany z naszymi terenami, a mieszkający w Ostrowcu Świętokrzyskim, czy Twórcy Polonii Chicago, mający nasze korzenie.
 Ideą projektu jest również publikowanie artykułów, opowiadań, podań, legend i wszelkiego rodzaju tekstów tematycznie związanych z naszą działalnością i poszukiwaniami.
Tutaj szczególne ukłony i podziękowania dla Partnera „Podkarpackich Rękotworów” Wydawcy Pana Łukasza Kleski, który był tak uprzejmy zaopiekować się stroną wydawniczą.
Gorąco zachęcam do współpracy z nami na tym gruncie, wszystkich, którzy mają coś do powiedzenia. Na stronie Wydawcy znajdą porady, kontakt i mocne wsparcie.
 Dziękuję również Pani Lidii Górskiej, nauczycielowi, bibliotekarzowi, pracownikowi Biblioteki I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, założycielowi archiwum i muzeum szkolnego, za wsparcie i doradztwo, która już wkrótce dołączy do naszego grona ze swoim blogiem i pomysłami, a która prywatnie jest moją Siostrą:)
 Ostatnim naszym osiągnięciem jest współpraca z Kasztelanem Osady Słowiańskiej, gdzie będziemy odtwarzać dawne rzemiosło i specjalizować się w bardzo szeroko pojętym tkactwie, oraz z innej dziedziny w kuglarstwie.
 Wszystkim Wymienionym dziękuję za wiarę i wspieranie moich celów, podczas realizacji własnych, za chęć wspólnego działania w myśl powiedzenia, że „Celem życia człowieka, jest żyć wśród ludzi”.
                                                                                                              Irena Górska- Szreder