...czyli RĘKO?TWORY bez granic, wolna twórczość wszelakiego rodzaju,dokonana nie tylko ręką, ale duszą i każdym zmysłem pozwalającym odbierać świat...PODKARPACKIE, bo każdy ma swoją Małą Ojczyznę z której wyruszamy w podróż życia, co nie oznacza, że nie chcemy poszerzać naszych horyzontów, wręcz przeciwnie nasza droga jest kręta i otwarta na wszystkie sfery, obszary, napotkane miejsca i ludzi...ZAPRASZAMY!

Wielcy Twórcy wokół nas

Janusz Kopeć  

dziennikarz, poeta i malarz. Pochodzi z okolic Jasła. Na stałe mieszka w Chicago w USA.
reporter Dziennika Związkowego (ISSN 0742-6615) – najstarszej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Powstałej w styczniu roku 1908 jako organ Związku Narodowego Polskiego.

"Powracając na Podkarpacie, w swoje rodzinne strony, podziwiał chaty kryte strzechą i pachnące malwami pola. Nasycał się ludowością oraz kulturą łemkowską. Był niespokojnym duchem. Jego malarstwo opiera się na różnych technikach. Stosuje węgiel, akryl, pastele. Jego obrazy pełne są niespokojnych linii. Jest sentymentalistą."
Publikacje Janusza Kopcia:
http://www.tvjaslo.pl/component/content/category/72-publikacje-janusza-kopcia.html
http://www.dziennikzwiazkowy.com/kir/19242-janusz-kope-qwirtualiaq.html


"Ukazał się kolejny tomik poezji, którego autorem jest Janusz Kopeć. Zatytułowany "Wirtualia", wydany w Chicago, a drukowany w polskiej Małej Poligrafii Redemptorystów"

Wyszukane informacje o artyście:

http://www.sadeczanin.info/aktualnosci-najnowsze/art/20364 

 http://www.muzeumzarnowiec.pl/kopec.html

http://www.meritum-news.com/KULTURA/?p=5131

____________________________________________________________________________________

                        Józef Mehoffer  
 ur. 19 marca 1869  w Ropczycach, zm. 8 lipca 1946  w Wadowicach, polski artysta, malarz, witrażysta, grafik, jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Mehoffer
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Mehoffer/Mehoffer_bio.htm
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Mehoffer/Index.htm
http://www.muzeum.turek.net.pl/SitePL/Mehoffer/Opus


 już wkrótce więcej materiałów...
____________________________________________________________________
 

           Wojciech Aleksander Durek
ur.23 marca 1888 w Małej, obecnie gmina Ropczyce, zm. 29 czerwca 1951  w Kielcach, polski artysta rzeźbiarz i malarz. Twórca największych rzeźb monumentalnych religijnych i patriotycznych XX lecia międzywojennego.


 http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Durek
http://www.skarbypodkarpackie.pl/pl/info-skarby/art57,zabytki-w-krajobrazie-mala-rzezba-chrystusa.html 
http://ropczyce24.pl/content/view/460/2/ 


"Przedwojenny monument stoi na jednym z malowniczych wzgórz otaczających Małą, wieś w powiecie ropczycko-sędziszowskim[...]Betonowo-ceglany Chrystus Król z Małej to monument niezwykły. Wznosi się na wysokość 17 metrów, rozpiętość ramion Chrystusa wynosi 8 metrów. 
 Autorem pomnika był rzeźbiarz Wojciech Aleksander Durek, pochodzący z Małej. Wysokiej klasy artysta, który kształcił się w Polsce i w Wiedniu[...]Rzeźbiarz pracował nad pomnikiem w latach 1935-36.
  Nie wiadomo, czy inspirował się Chrystusem z Rio de Janeiro, choć nie jest to wykluczone[...]Przypomina słynnego Chrystusa z Rio de Janeiro, jest jednak od tamtego znacznie mniejszy i o kilka lat młodszy. Ale jest na tyle duży, że wtajemniczeni zobaczą pomnik Chrystusa Króla z Małej już w Niedźwiadzie."już wkrótce więcej materiałów...

____________________________________________________________________________________

                        Tadeusz Kantor

ur 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 8 grudnia 1990 w Krakowie polski reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot2 w Krakowie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Kantor
http://www.cricoteka.pl/pl/main.php?d=tkantor&kat=33&id=13
http://www.culture.pl/baza-sztuki-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/tadeusz-kantor

już wkrótce więcej materiałów...